Ayben Ve Ceza FAN
Forumdan Yararlanmak için Üye OLunuz
Ayben Ve Ceza FAN
Forumdan Yararlanmak için Üye OLunuz
Ayben Ve Ceza FAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ayben Ve Ceza FAN

Türkiye'nin En İyisiyiz.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık...

3 posters
YazarMesaj
sSewin..
Admın
Admın
sSewin..

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 288
Yaş Yaş : 28
Nerden Nerden : Rap Dünyasından
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 02/06/08

Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık... Empty
MesajKonu: Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık...   Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık... Icon_minitimePerş. Haz. 05, 2008 9:01 pm

YUSUF BÜLBÜL
Rap ile Türk halk müziği Pusat dizisinde biraraya geldi. Türkü ustası Cengiz Özkan ile rapçi Fuat bu sıradışı müziği seslendirmekle kalmıyor aynı zamanda oyunculuklarını da konuşturuyorlar. Bu iki aykırı karakter yanyana gelince en az dizideki kadar uyum oluşturuyor.

Yayınlandığı ilk günde reytinglerde zirveye yerleşen �Pusat�, orijinal hikâyesi, oyuncularının başarısı kadar müzikleriyle de dillerden düşmüyor. Türk halk müziği ile rap�in ustaca harmanlandığı dizide izleyici, doyasıya türkü dinlerken, hiphop ve rap türüne de aşina oluyor. Müzik danışmanlığını Türk halk müziği sanatçısı Ulaş Özdemir�in yaptığı �Pusat�ta, farklı bir sentez var. �Birbirini bıçak gibi kesen bu iki tür nasıl bir araya gelir?� diyorsanız, Show TV�nin yeni dizisi �Pusat�ı hâlâ seyretmemişsiniz demektir. Dizide Doğu-Batı sentezinin nasıl gerçekleştiğine gelince; yapımcı Osman Sınav diziye, Ozan Niyazi (Cengiz Özkan-Türk halk müziği sanatçısı) ve rapçi Fuat (Fuat Ergin) adında iki karakter yerleştirmiş. Ozan Niyazi, dizeleriyle birlikte bağlamasını çalarken, araya başka bir ritimle rapçi Fuat giriyor. Cengiz Özkan ve Fuat Ergin, türkü söylemekle kalmayıp yan hikâye ile girdikleri dizide yılların usta oyuncularına taş çıkartıyor.

İnsanın aklına ilk etapta �Acaba anlaşıyorlar mı? Bu birliktelik zor oldu mu?� soruları gelse de ikiliyi bir arada gördüğünüzde bu sorular havada kalıyor. Kısa süre önce tanışmış olmalarına rağmen, sanki yıllardır birlikte çalışıyor izlenimi veriyorlar. Müziğin evrensel bir dil olduğu, sevgi ve barışın en önemli adresi olduğu Cengiz Özkan�ın şu cümleleriyle perçinleniyor zaten: �Rap ile halk müziğinin bir araya gelmesi olarak değerlendirmeyelim bunu. Fuat ile benim bir araya gelmem olarak bakalım. O rap yapıyor, ben türkü söylüyorum. Belki ileride atışmalar olacak; ama insanın olduğu her yerde biz varız. Amacımız, insanlara tebessüm ettirmek.�

Fuat Ergin�in diziye giriş hikayesi de çok ilginç. Teklifi alır almaz kendince bir araştırmaya girmiş. Âşık ve ozan kültürü hakkında günlerce bilgi toplamış. Ve tabii ki daha önce hiç tanımadığı Cengiz Özkan�ı araştırmış sanal dünyada. �Abi� dediği Özkan�ı tanıdığı için çok mutlu. Gözünün içine bakıyor adeta. Saygı duyduğunu ve onun çok mükemmel bir insan olduğunu söylüyor.

Konuşmamızın bir yerinde geçen �Rap, Batı kültüründen geldi� sözüne itiraz ediyor Ergin. �Konuşarak ritimler üzerine söz söyleme her kültürde vardır. Kızılderililerde ve Afrikalılarda da vardı. Hikâyeler kafiyelerle nesilden nesile aktarılırdı. Biz de türkü ile rap�i harmanladık, yeni bir sentez ortaya çıktı. Rap�te de olimpik bir düşünce vardır. Karşındaki ile dövüşeceğine, onu sözlerinle yen. Ben çok memnunum.� diyor. İlk rol deneyimi biraz heyecanlandırmış Cengiz Özkan�ı. Kameralar, ışıklar... Olur mu olmaz mı diye endişeye kapılsa da kısa sürede atmış o korkuyu. Hem de ne atmak. Âşık Veysel�den dizeler okuyor. İlk bölümde söylediği �Kısmetinde yoksa dayak bile yiyemezsin� herkesin dilinde. �Konuşabiliyorsak, müzik de yapabiliriz.� diyen Özkan, konuşur gibi müzik yapmanın kültürümüzle bağlantısını şöyle açıklıyor: �Müziğin temelinde konuştuğumuz gibi şarkı söyleyip, şarkı söylediğimiz gibi konuşmanız gerekir. Mani atma vardır bizde. Doğaçlamadır ve müzik yoktur. Taşlamalar vardır. �Leb değmez� denir. Bunlar unutulmuştur şimdilerde. Tekerlemeler vardır. O da bir rap�tir aslında. Şimdi benim bir rapçi ile atışmam yadırganabilir. Ancak Türk halk müziği ne benim ne de bir başkasının müdahalesiyle yıkılacak bir şey değildir. İkimiz de buradayız, müzik yapmıyoruz; ama konuşuyoruz. En önemlisi dünyaya aynı şekilde bakıyoruz. Açıkça itiraf edeyim, ben birbirine bu kadar geçeceğini düşünmüyordum. Çünkü ilk yaptığımızda çok ayrı durdu birbirinden. Sonra olabileceğini gördük.�

Rap yapmasam yoldan çıkardım

Rap yaptığı kadar rolünün de hakkını veren Fuat Ergin�in, Alman yapımı bazı filmlerde küçük de olsa rolleri var. Almanya doğumlu olan ve sık sık gidip gelen Ergin�in �Küçük İstanbul� dediği Berlin, burnunda tütüyor. 28 sene Almanya�da yaşamış ve tüm arkadaş çevresi orada. Çok badireler atlatmış. Kötü yola düşmekten müzik sayesinde kurtulmuş. Arkadaşları arasında karanlık işlere kalkıştıkları için cezaevine düşenler, hatta ölenler bile olmuş. O ise zor günlerinde müziğe sarılarak hayata sarılmış. Müziğin hayatına yön verdiğini söyleyen Ergin�in rap yapan gençlerden bir ricası var: �Rap�i İstanbul Türkçesiyle yapmayın. Çok sırıtıyor. Hangi ildenseniz kendi şivenizi kullanın. Çok daha doğal oluyor. Bundan kesinlikle utanmayın.� Birlikte sahneye çıkmalarının daha erken olacağını düşünen ikili, ortak albüme sıcak bakıyor. Sahneye çıkma fikri ise Ergin�i heyecanlandırıyor. �Çok isterim.� diyor. Özkan ise, �Albüm çıkarabiliriz, neden olmasın? Önyargıya gerek yok. Biz yaparız olur ya da olmaz, yeter ki niyetiniz iyi olsun.� diyor. Hâlâ izlemeyenler için �Zafere giden yolda, çekilen çile kutsaldır.� sloganıyla ekrana çıkan �Pusat�ın hikâyesine gelince: Genç boksör Ali Pusat (Haluk Piyes), şampiyonluk maçı öncesinde yaşadığı talihsiz olaylar nedeniyle hapse girer. Şampiyonluk kürsüsüne çıkacakken altı yılını hapiste geçirmeye mahkum olur. Yanlış bir anlaşılma yüzünden boks hocasıyla arası açılan ve sevdiği kız Hediye�yi (Yasemin Balık) de kaybeden Ali, hapisten çıktığı gün yaptığı hataları düzeltmek ve şampiyonluk yolunda mücadelesini sürdürebilmek için yepyeni bir hayata başlayacaktır.

Fuat Ergin:
Türk halk müziğinin içinde büyüdüm

�Sevenlerim Türk halk müziği ile rap�i birleştirmemizden dolayı mutlular. Her türlü eleştiriye de açığım. Yeter ki yapıcı olsun. İnandığım için buradayım. Türk halk müziği ile büyüdüm. Annem babam, evde hep THM dinlerlerdi. İzzet Altınmeşe, Belkıs Akkale ve Özay Gönlüm bana uzak değil.�

Cengiz Özkan:
Fuat sayesinde rap dinlemeye başladım

�Kötü bir tepki almadım; ama ben işlerimi övgülere ya da eleştirilere göre yapmam. Övmelerini de istemem, eleştirilere de takılmam. Fuat�ı tanımadan önce ne bir rap kaseti aldım ne de dinledim. Daha çok eskileri dinlerim. Taş plak, Hafız Kemal vs. Ama şimdi Fuat sayesinde rap dinliyorum. �
https://aybenvecezafanclub.forum.st
ßusSee..
Admın
Admın
ßusSee..

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 88
Nerden Nerden : yeraLtından ..
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 05/06/08

MesajKonu: Geri: Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık...   Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık... Icon_minitimeCuma Haz. 06, 2008 10:42 am

saoL kankaCmmm Wink
sSewin..
Admın
Admın
sSewin..

MesajKonu: Geri: Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık...   Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık... Icon_minitimeCuma Tem. 18, 2008 4:30 pm

Bişe deel jnm
ayben*ezgii
Deneme Mod.
Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık... Modadayihl9
ayben*ezgii

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 22
Nerden Nerden : estim bi yerden xD
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 02/11/08

MesajKonu: Geri: Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık...   Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık... Icon_minitimePerş. Kas. 06, 2008 7:19 pm

saol bitnmm Very Happy
http://www.delüü.com
sSewin..
Admın
Admın
sSewin..

MesajKonu: Geri: Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık...   Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık... Icon_minitimePaz Mayıs 31, 2009 5:55 pm

önemszz Jnmm Razz

Pusat'ta türkü ile rap'i harmanladık...
1 sayfadaki 1 sayfası